دکتر شیخ

آموزش مسایل جنسی

پاسخ به سوالات شما ( انتقال بیماری ایدز در رابطه جنسی)

از همه دوستاني كه لطف كرده بودند و روز پزشك را تبريك گفته بودند تشكر مي كنم.

يكي از دوستان سوال كرده اند:

با سلام خدمت شما دکتر عزیز
چند تا سوال از خدمت شما داشتم که به شرح ذیل میباشد:
1-درصد انتقال بیماری ایدز در اثر رابطه جنسی از مرد به زن و از زن به مرد چقدر میباشد؟
2- درصد انتقال بیماری ایدز در اولین رابطه جنسی چقدر میباشد؟
3-آیا پس از گذشت سه ماه از یک رابطه جنسی و نداشتن هیچ یک از علایم اولیه بیماری ایدز درصد ابتلا به این بیماری کاهش می یابد؟
4- آیا پس از گذشت سه ماه از یک رابطه جنسی و نرمال بودن W.B.C خون درصد ابتلا به بیماری ایدز رو کاهش میدهد یا نه؟
با تشکر و قدر دانی از شما

همچنين دوست ديگري در همين زمينه سوال كرده اند:

سلام آقای دکتر ممکن است در رابطه جنسی با زن ایدزی ویروس به مرد منتقل نشود؟

در پاسخ به اين دوستان بايد بگويم بيماري ايدز يك بيماري ويروسي است كه ويروس آن در خون و پلاسما و تمامي ترشحات جنسي وجود دارد. همچنين در شير مادر آلوده به ويروس نيز وجود دارد. راههاي انتقال بيماري نيز شامل راه انتقال جنسي، راه انتقال از طريق خون و فرآورده هاي خوني، انتقال از مادر به جنين و انتقال از طريق شير مادر مي باشد.

اين بيماري در راه انتقال جنسي از طريق سكس دهاني ، سكس مقعدي و سكس تناسلي منتقل مي شود. در سكس دهاني ورود ترشحات جنسي به داخل دهان باعث انتقال بيماري مي شود و چه در زن و چه در مرد 100 درصد ايجاد آلودگي مي كند. در سكس مقعدي از مرد الوده به زن سالم 100 در صد منتقل مي شود و بالعكس آن نيز احتمال انتقال مطرح است ولي درصد مشخصي نمي توان ذكر كرد. احتمال عدم انتقال از زن آلوده به مرد سالم در اين سكس مي باشد ولي نمي توان ريسك كرد چون احتمال انتقال نيز هست. در سكس تناسلي نيز احتمال انتقال از مرد آلوده به زن سالم 100 درصد وبالعكس نيز احتمال انتقال دارد ولي احتمال عدم انتقال نيز مي باشد. يعني از زن آلوده به مرد سالم ممكن است انتقال نيابد ولي نمي توان ريسك كرد.

زماني كه ويروس وارد بدن فرد مي شود در يك ماه اول يك سري علايم شبه سرماخوردگي ايجاد مي كند وبعد از بهبودي علامت ديگري ندارد تا زمانيكه سيستم ايمني بدن از كار بيفتد و عفونتهاي مختلف باعث بيماري گردند كه با شك به ضعف سيستم ايمني بررسي صورت گرفته و مشخص مي شود فرد بيماري ايدز دارد. تا زمان ضعف سيستم ايمني اين ويروس هيچ علامتي ايجاد نمي كند و فرد كاملا سالم است. فاصله مثبت شدن آزمايش خون از ورود ويروس بين يكماه تا ششماه است. و زمان ضعف سيستم ايمني (كاهش گلبولهاي سفيد در خون) از ورود ويروس بين ششماه تا بيست سال مي باشد. بطور معمول بعد از يكماه از ورود ويروس فرد داراي آزمايش اچ آي وي مثبت خواهد شد. با توجه به شرايطي كه از نظر بيماريزايي براي ويروس گفته شد ممكن است فرد از نظر آزمايش منفي باشد و يا سيستم ايمني سالم داشته باشد ولي بيماري را به ديگران انتقال دهد. لذا آزمايش خون معمولي براي شمارش گلبولهاي خوني و طبيعي بودن آن دليلي براي عدم وجود بيماري نيست. آزمايش ويروس اچ آي وي به دو روش صورت مي گيرد يكي پي سي آر و ديگري وسترن بلات. اگر دو بار آزمايش پي سي آر مثبت باشد يا يكبار پي سي آر و يك بار وسترن بلات مثبت باشد فرد آلوده به ويروس تلقي مي شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:29  توسط دکتر علی شیخ الاسلامی  |