دکتر شیخ

آموزش مسایل جنسی

پاسخ به سوالات شما (خارش مقعد)

یکی از دوستان سوال کرده اند:

با سلام خدمت شما من خانمی 26 ساله هستم از خیلی وقت پیش در ناحیه اطراف مقعد و خود مقعدخارش شدیدی دارم در ضمن پوست اطراف مقعد بسیار خشک شده و مخصوصا شبها خارش زیادی دارد به طوری که غیرقابل تحمل میشود و من مجبور به خاراندن میشوم که باعث زخم شدن و سوزش میشود از رفتن به دکتر خیلی خجالت میکشم به نظر شما علت خارش چیست ؟و چه دارویی برای رفع آن می توانم مصرف کنم خواهش میکنم جواب منو بدین خیلی به کمکتون احتیاج دارم

در پاسخ به این دوست عزیز باید بگویم علل مختلفی برای خارش اطراف مقعد وجود دارد عبارتند از فیشر یا زخم مقعد، همورویید، اگزما یا حساسیت پوستی و انگلی به نام کرمک.

هر یک از این بیماریها علایم خاصی داشته و درمان خاص خود را دارد.

زخم مقعد معمولا به دنبال یبوست ایجاد شده و با درد هنگام دفع مدفوع همراه است. ممکن است خونریزی بصورت قطره قطره در ابتدای دفع مدفوع یا وجود رگه خونی روی مدفوع نیز دیده شود. معمولا یک برجستگی کوچک به اندازه عدس یا نخود نیز در اطراف مقعد ایجاد می شود.

همورویید یا بواسیر نیز به واریسی شدن عروق مخاط مقعد گفته می شود. این بیماری نیز به دنبال یبوستهای طولانی مدت و بیش از حد زور زدن در هنگام دفع مدفوع ایجاد می شود و با تعییر در اجابت مزاج و خونریزی بدون درد همراه مدفوع در مراحل اولیه و در مراحل بعد با بیرون زدن توده عروقی و دردناک شدن آن در مراحل انتهایی خود را نشان می دهد.

برای درمان همورویید و خارش ناشی از آن از پماد آنتی همورویید و پماد کورتونی مثل هیدروکورتیزون نیز می توان استفاده کرد. برای درمان خارش ناشی از زخم مقعد نیز پماد هیدروکورتیزون کمک کننده است. همچنین در هر دو مورد چرب کردن ناحیه مقعد با پماد ویتامین آ و د یا روغن زیتون نیز باعث از بین رفتن خشکی و خارش می شود. در موارد حساسیت پوستی نیز می توان از روغن زیتون و ویتامین آ و د استفاده کرد یا از یک کورتون موضعی مثل هیدروکورتیزون.

در موارد انگلی نیز علت خارش تخم گذاری انگل در اطراف مقعد می باشد که این انگل در کودکان شایع می باشد. برای درمان موارد انگلی از قرصهای مبندازول استفاده می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 1:42  توسط دکتر علی شیخ الاسلامی  |